Apartman’da Beslenebilecek Köpek Irkları

 Ergin
 21 Haziran 2012

Apartman köpekleri, bahçeli evleri olmayan, egzersiz ihtiyaçları diğer ırklara göre minimum seviyede olan ve diğer ırklar gibi geniş alanlara ihtiyaç olmayan köpeklerdir. Bu köpekler genellike küçük ırk köpekler olmak üzere bir çok apartman yaşamına uygun küçük ırk köpekler vardır. Ancak her küçük ırk apartman yaşamına uygun değildir. Şimdi apartman yaşamına uygun küçük ırk köpekleri inceleyelim;
Yorkshire Terrier: Bu köpekler havlamayı seven köpeklerdir. O nedenle en başta belirtilmeli ki bu köpeği alacak kişi eğitimden, ilgiden, zamandan ve masraftan kaçınmamalıdır. Çok havlayacağı için küçüklükten gelen bir eğitim ile önüne geçilebilir. Mükemmel ipeksi tüyleri vardır. O nedenle traş ihtiyacı da fazladır. Küçük boyutlu olduğu için siz bir adım attığınızda o beş adım atacaktır. O nedenle kısa yürüyüşlere bile çıksanız köpeğiniz siz eve geldiğinizde yorgunluktan başını bile kaldıramayacak olacaktır. Ayrıca evin içinde küçük boyutu sayesinde koştururken enerjisini atabilir. İyi bir bekçi köpeğidir. Çocuklu ailelere pek önerilmez. Büyük kişilerle daha iyi anlaşır. Besleme konusuna gelirsek, eğer benim fikrimi soracak olursanız;
bu köpeği beslemek çok isterdim. Ancak çok fazla ilgi istediği için ve kıskanç bir karaktere sahip olduğu için tek beslemeyi tercih ederdim. Ancak birden fazla Yorkshire Terrier insanlarda gördüm.

Shih Tzu: ” Şitzu ” diye okunan bu ırk, hayatınızda görebileceğiniz en güzel köpeklerden biridir. Boyutu küçüktür ancak tüyleri yerlere kadar uzanan  bir köpektir. İpeksi tüyleri vardır ve yarışma köpeğidir. Apartman hayatında uygun olma kısmı ise tabii kide küçük olduğu için egzersiz ihtiyacı azdır. Yorkshire Terrier’in aksine küçük çocuklarla, diğer köpekler başta olmak üzere diğer petlerle çok iyi geçinir. Ancak küçük çocuklar zarar verirse ısırma huyu olduğu için yanlız bırakılması tavsiye edilmez. Havlama huyu vardır ancak evin içinde sessiz olduğu söylenir. Eğer bol bol vaktiniz varsa bu köpeği alabilirsiniz.

Malta Teriyeri: Shih Tzu  ve Yorkshire Terrier gibi uzun ve ipeksi tüyleri vardır. Eğitimi Yorkshire Terrier’den kolay, Shih Tzu’dan daha zordur. Bir kaç numara öğrenebilecek kapasiteye sahiptir. Diğer petlerle iyi anlaşabilir. Tuvalet eğitimi biraz sorun olabilir. Eğer oyuncul bir köpek istiyorsanız bu köpeği tavsiye edebilirim. Ancak, bu köpek goldenler gibi suya bayılırlar. Küçük olması nedeniyle su birikintilerinde yüzebilirler. O nedenle eve geldiği zaman çamurlu olabilir ve banyo ihtiyacı olabilir.

Pekingese: “Pekinez”ler, bu saydığımız diğer köpeklere göre biraz daha zordur. Belirgin özelliklerinden biri basık suratlı olmalarıdır. Çocuklu ailelere tavsiye edilmez çünkü çok kırılgan bir yapıya sahip oldukları için çocuklarla anlaşamazlar. İştahsız bir yapıları vardır, o nedenle yemek yedirmek güç olabilir. Ancak çok yemek yedirildiğinde de şişmanlayabilirler.

Toy Poodle: Toy poodler, bütün bu ırklar içerisinde (bence) en tatlı olanı, en az masraflı olanı, en enerjik olanı, en akıllı olanıdır. Kıvırcık tüylere sahiptir. Hiç tüy dökmezler. Bu nedenle tüylerine vakit ayırmak zorunda kalmazsınız. Sadece altı ayda bir kulaklarının içine giren tüyleri kestirme ihtiyacı vardır. Çok enerjik bir yapıya sahiptir. Ordan oraya, ordan oraya koşturup durur. Aynı zamanda uzun yürüyüşlere bayılır. Her ne kadar küçük olsa da siz ne kadar uzun yürürseniz yürüyün sizi takip etmekten asla vazgeçmeyecektir. Aynı zamanda çok akıllıdır. Diğer isimleri ” Kaniche (Kaniş) ” tir. Dünyada ki en akıllı köpek Border Collie’den sonra Kaniche’ler ikinci sırada gelir. Golden Retriever’ler ise dünyada en akıllı dördüncü köpek olarak sıralamaya girmişlerdir. Kaniche’ler üç farklı boyutta olabilir. Standart, orta ve oyuncak. Bizi ilgilendiren ise oyuncak yani toy poodledir. Mükemmel zekası sayesinde bir çok numara öğrenebilir. Bir çok kişi bu köpeğin okuma yeteneğinin olduğunu söyler ve haklıdırlarda. Yeni köpek besleyen bir ailenin elinde bu köpek iyi olabilir, profesyonel bir köpek besleyicisinin elinde ise mükemmel olabilir. Benim tavsiyem ” Toy Poodle ” dir.

Pug: Toy Poodle’den sonra tavsiye edebileceğim bir köpekte Pug’lardır. Puglar, pekingeseler gibi basık suratlıdırlar ancak pekingeselerden ayıran en büyük özelliği onlara göre büyük ve kısa tüylü olmasıdır. Pug, havlamayı seven bir köpektir, dolayısıyla iyi birer bekçi köpeği olabilirler. Ancak diğerlerinden ayıran özelliği ise Pug’lar asla gereksiz yere havlamazlar. Eğitimi kolaydır ancak eğitim uzun sürdüğünde sıkılırlar. Ses tonunu en iyi anlayan köpeklerdendir. Dolayısıyla ona kızarken çok sert olmanıza gerek yoktur. Çocuklara, diğer evcil hayvanlarla ve misafirlerle arası iyidir. Ancak çok ilgi isterler ve kıskançtırlar. Dozu sizin ayarlamanız lazım.

Köpekler Hakkında Her Şey’in Notu: Bunlardan başka daha bir sürü küçük ırk köpekler vardır. Ancak dediğim gibi, her küçük ırk apartman yaşamına uyum göstermeyebilir. Mutlaka gözden kaçırdığımız ırklar olacaktır ancak bile bile yayınlamadığım (Minyatür Pinscher, Pomeranian gibi) köpekler var. Yayınlamamamın nedeni ise bu köpekler havlamaya meyilli olduğu için apartmanda size zorluk çektirebilecek olmalarındandır. Bu yayınladığım köpekler ise diğerlerine nazaran çok daha iyi apartman köpekleridir. Ancak küçük ırk köpekler büyük ırk köpeklere göre çok daha pahalıdır. Örneğin yukarıda verdiğim ırklardan 800 TL’den aşağı bulamazsınız. Eğer bu işin ticaretini yapmayan ve köpeklerini kendisi çiftleştiren insanlar daha ucuza satabilirler o ayrı. Ancak profesyonel bir yerden aldığınız zaman en az 800 TL olacağından bu köpekleri almak biraz pahalıdır. İş sadece alındığında bitmez. Çoğunun traş ihtiyacı vardır. O nedenle masrafları gözden çıkarmanız lazım. Ancak olumlu yönlerinden bir tanesi ise mama ihtiyacı oldukça azdır. Bir Golden Retriever 15 KG’yi bir ayda bitirebilirken, sizin köpeğiniz 3 KG’yi bir, bir buçuk ayda anca bitirebilecektir. O nedenle kaliteli bir mama alsanız bile ayda vereceğiniz en fazla miktar 40-50 TL’dir. Eğer ki benim fikrimi soracak olursanız; ilk başta Toy Poodle almayı tercih ederim. Sebeplerini zaten yazımda açıkladım. Eğer masraftan kaçınmıyorsam ” Shih Tzu, Yorkshire Terrier ve Malta Teriyeri ” alırdım. Pug ve Pekingese ise en son tercihlerim arasında yer alıyor.

 12.733 kere okunmuş.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Current day month ye@r *